Jdi na obsah Jdi na menu
 


Severní Korea tvrdí že vlastní atomové zbraně. Mnozí věří, že disponuje také značným množstvím chemických zbraní. Korea byla členem Mezinárodní dohody proti šíření jaderných zbraní, odkud vystoupila v roce 2003, údajně kvůli Spojeným státům, které nedodrželi hlavní bod jejich mírové korejsko-americké dohody uzavřené v roce 1994.

9.října 2006 vyhlásila Korejská vláda prohlášení, že provedla první úspěšný jaderný test. Jak geologické středisko USA, tak japonští seismologové, detekovali zemětřesení o přibližné síle 4,2 Richterovy stupnice, na území Severní Korey, které by potvrzovalo ono tvrzení vlády.

Obsah

 Atomové zbraně

 Pozadí

Korea byla rozdělena od roku 1947. Korejská válka oficiálně probíhala od 25. června 1950, do jakési-takési dohody z 27.července 1953. I přes to, že oficiální mír nebyl nikdy vyhlášen, obě strany striktně odmítají, že válka stále probíhá. Tlak mezi oběmi zeměmi však v průběhu let nadále stoupá. Rozmístění amerických jednotek na Korejském poloostrově, či jednání obou armád v blízkosti demilitarizované zóny této situaci rozhodně nepomáhá. Napětí vyvrcholilo v roce 1976, kdy Severní Korea zabila v Demilitarizované zóně dva neozbrojené americké vojáky, kteří káceli stromy. V 90.letech měla na stupající tlak reagovat šestistranné konference mezi Ruskem, Japonskem, Jižní Koreou, Severní Koreou, USA a Čínou, která měla vyřešit problémy místního režimu. Bohužel žádná rozumná dohoda nebla uzavřena.

19.listopadu 2006 prohlásil severokorejský tisk Minju Jonson, že Jižní Korea buduje armádu, určenou k útoku na zemi: "Jižní Korea otevřeně prohlašuje, že výzkum a představování nových zbraní, je zaměřeno na sever". Pchjongjang obvinil Jižní Koreu, že chtějí, společně s Amerikou, zaútočit na izolovaný a neozbrojený stát. I když podobné prohlášení slyší lidé v KLDR každý rok několikrát (a USA je vždy dementuje), poleslední dobou agresivita vůči oběma zemím nebezpečně roste.

Plutonium

Znepokojení se týká dvou reaktorů z výzkumného centra Jongbjon. Obě stanice jsou postavené na technice Magnox, což jsou staré typy jaderných reaktorů. Menží z nic (5MW), byl dokončen roku 1986 a počítá se, že od té doby vytvořil okolo 8 tun jaderného odpadu. Konstrukce větší stanice (50MW) byla zahájena v roce 1984, ale v roce 2003 nebyla ještě stále dokončena. Je založená na neutajeném principu anglické elektrátny Calder Hall, která sloužila jako výrobce plutonia pro program Velké Británie. Malá stanice produkuje dostatek materiálu k vytvoření jedné bomby ročně. Pokud je v provozu i druhá stanice, dokáže vyrobit 10 bomb ročně. Odbornicí také spekulují, že malé množství plutonia dodalo Severní Koreji Rusko z jaderného reaktoru IRT-2000, fungujícím na principu těžké vody.

12.března 1993 prohlásila Severní Korea, že hodlá opustit Mezinárodní dohodu proti šíření jaderných zbraní a odmítla vpustit mezinárodní inspektory k výše zmiňovaným reaktorům. V roce 1994 věřili USA, že KLDR má dostatek zpracovaného plutonia na výrobu 10ti bomb. Pod diplomatickým tlakem a hrozby bombardování Americkým letectvem, přistoupila vláda, na zrušení plutoniového programu. Výměnou přislíbili USA a Jižní Korea, že dodají reaktory na principu lehké vody a do doby než budou hotové, zásobují zemi dostatkem ropy. Lehko vodní reaktory totiž potřebují pro funkci obohacený uran, který by se musel dovážet, což by znamenalo alespoň částečnou kontrolu nad spotřebou. Navíc je z odpadu těchto reaktoru daleko těžší vyrobit plutonium. Přesto, díky rozstoucím sporů , měnícím se požadavkův ze strany Severní Koreje a dalším překážkám, nestihla organizazace zabývající vývojem energie a na korejském poloostrove (Korean Peninsula Energy Development Organization - KEDO), elektrárnu dostět, a na konci roku 2002 se KLDR vrátila k používání svých starých reaktorů.

 Obohacený uran

Aby USA nemohli počítat s tím, že KLDR neumí obohacovat uran, byl pozastaven projekt na výrobu plutonia (který stejně museli zrušit nebo pozastavit na základě výše zmiňované dohody), a spuštěn projekt na obohacování uranu. Okolo roku 1997 byl vyslád do země Dr. Abdul Quadeer Khan, šéf pákistánského programu, aby dodal technologii a potřebné informace, výměnou technologii raket vysokého doletu. Informace pocházejí z americké tajné služby. Tento program byl potvrzen v roce 2002 kdy USA oficiálně požádali o uvolnění informací a o jejich jaderném výzkumu. Na základě toho pozastavili USA všechny dodávky ropy, plynoucí z výše uvedené dohody, jakožto hrubé porušení jejich mírové dohody. Odpovědí KLD bylo obnovení programu na výrobu plutonia, znovu otevření obou reaktorů blízko Pchjongjangu, vyhnání amerických inspektorů a vystoupení z Mezinárodní dohody o nešíření jaderných zbraní.

 Vztah KLDR - USA

I přes to, že George Bush po 11. září 2001 označil KLDR jakožto součást osy zla (Irán, Irák, KLDR), ale ozbrojený útok se neplánuje. Na blízku však není ani diplomatické řešení, protože, jak řekl John Faller, zástupce ministra zahraničí, USA žádnou dohodu nechce. Podle G.W. Bushe byl mírový program z roku 1994 chybou. Pokud KLDR nedodržela tuto dohodu, proč by měla uzavírat jinou a sponzorovat tak jaderný program. Navíc heslo "Se zlem nebudeme jednat, zlo porazíme", kterého se G.W.Bush drží, mluví jasně.

Trnem v oku není pro Ameriku jen jaderný program, ale taky vládou podporované pašování drog, praní peněz a falšování celosvětových informací jak do země, tak vně zemi. Diplomatické snaha na řešení situace v tomto regionu je velice komplikovaná. Diplomaticky se nechce dohodnout USA a vojensky zase nechtějí zasáhnout ostatní země v regionu. Nikdo z nich si určitě nepřeje aby KLDR vlastnila jaderné zbraně, ale pacifistické Japonsko a armádně slabá Jižní Korea, se obávají proti útokům na vlastním území v případě vojenské akce. Jižní Korea a hlavně Čína se také bojí, že pokud padne režim v KLDR, nebudou ekonomiky zemí schopni utáhnou takový ekonomický a sociální nápor.

 Chronologický vývoj událostí

 1989

 • Sovětský komunismus po celém světě začíná slábnou a Studená válka se blíži ke konci. S oslabující sílou SSSR také upadá, již tak slabá podpora KLDR, se kterou však mohli po celých 46 let počítat.
 • Satelitní fotky USA ukazují výstavbu jaderného komplexu blízko města Younbyon. Tajná služba USA předpokládá, že Severní Korea, která sice podepsala v roce 1985 Mezinárodní dohodu o nešíření jaderných zbraní, avšak nevpustila inspektory do jaderných elektráren, vyrábí atomovou bombu.
 • Jako odpověď navrhuje USA, že pokud Severní Korea začne plně dodržovat Mezinárodní dohodu o nešíření jaderných zbraní, přehodnotí své vztahy a může dojít po 45 letech k dohodě.

1991

 • USA v prosinci oficiálně stahuje jaderné zbraně z Jižní Korey. Není jasné zda to ale opravdu udělali. Koulují fámy, že několik zbraní v zemi stále zůstalo ještě z ledna 1958 či roku 1967, kdy země disponovala neuvěřitelnýma 950 hlavicemi

 1992

 • V květnu, dovolila KLDR mezinárodnímu týmu z Agentury Atomové Enegrie (Insternational Atomic Energy Agency - IAEA), pod vedením Hanse Blixe, popvé navštívit zařízení b Jongbjonu. Blix a USA se domnívají, že Severní Korea tajně používá zmiňované 5MW reaktory.
 • Inspektorům se moc nedaří přinášet pozitivní zprávy. V průběhu 6 měsíců jim je opakovaně zakazováno navštívit dva podezřelé reaktory a místa na zpracování jaderného odpadu. IAEA inspektoři také nachází, že evidence o zpracování jaderného odpadu, nezahrnuje celou produkci.
 • V interview pro The Faily Show s Johnem Stewartem (Zakladatel státního sekretariátu Jamese Bakera pro výzkum mezinárodních záležitostí) proniklo, že KLDR měla základy pro jadernou bombu už v letech kdy vedl tento institut a dnes je velmi pravděpodobné, že udělali další kus práce na její výrobě. (Státní sekretariát vedl od rou 1989 do roku 1992).

 1993

 • V březnu hrozí Korea vystoupením z Mezinárodní dohody o nešíření jaderných zbraní (Nuclear Non-Proliferation Treaty). I přes tlak republikánů, kteří nestojí o dohodu se Bill Clinton schází s Rebertem Galluccim a pověřuje ho hlavním vyjednavatelem s Korejským režimem. Po 89 dnech prohlašuje Severní Korea, že odstupuje od plánu opustit NPT. (Pro opuštění NPT je dána lhůta 3 měsíců)
 • V prosinci prohlašuje ředitel IAEA Blix, že Severní Korea vyrábí atomovou bombu.
 • 12.října 1994 Podepisují USA a Severní Korea korejsko-americká rámcovou dohodu o řešení krize mírovou cestou. Severní Korea se zavazuje k pozastavení produkce plutonia výměnou za dodávky ropy, ekonomickou spolupráci a výrobu 2 moderních lehko-vodních reaktorů. Korea rozebírá existující reaktor a spotřebovaný odpad je odvezen ze země. IAEA se stahuje z KLDR.
 • 26. října 1994 Ředitel IAEA Hans Blix se nechává slyšet že jeho agentura není nakloněna uzavřené korejsko-americké dohodě, protože dává KLDR spoustu času na zamaskování druhého reaktoru.
 • 18.března 1996 Hans Blix připomíná, že Severní Korea stále nespecikovala kolik vlastně vlastní plutonia, jak zavazovala dohoda a varoval, že bez IAEA stratí USA přehled jestli náhodou Korea přeci jen nepoužívá plutonium k výrově atomové zbraně.
 • Říjen 1997 Opotřebované atomové palivové tyče byly pod dohledem IAEA uzavřeny do ocelových krytů.
 • 31.srpna 1998 Severní Korea vypálila modifikovanou raketu Tepodong-1 na údajný cíl - severokorejský satelit Kwangmyongsong. Experti předpokládají že sestřelení satelitu byla jen záminka jak vyzkoušet raketu s velmi dlouhým dostřelem. Raketa přeletěla přes Japonsko, což způsobilo, že Japonsko zastavila svou pomoc jedné miliardy na výrobu lehkovodních reaktorů.

 2002

 • 7.srpna Začátek stavby lehko-vodní elektrárny. Stavbu provádí KEDO, pod dohledem Amerických expertů na základě mírové dohody. Konstrukce má velké zpoždění oproti plánovanému dokončení v roce
 • 3-5.října - James Kelly, zástupce ministra zahraničí James Kelly, na navštěvě hlavního města Pchjongjangu prohlásil, že má podezření, že Severní Korea začala opět pracovat na atomové zbrani a výzbroji raket. Navíc dodal, že mají důkazy, že KLDR nevyvezla všechen jaderný odpad na základě mírové smlouvy z 94.
 • 16.října - KLDR se přiznává že tajně pracují na výrobě jaderné zbraně. Chtějí se však vrátit k plánu lehko-vodních reaktorů výměnou za ropu.
 • 17.října - KLDR začíná být smířlivá - Kim Čong-Il povoluje mezinárodním expertům kontrolu jaderných elektráren, aby se přesvědčili, že jsou opravdu mimo provoz.
 • 20.října - Mírové rozhovory mezi Severní a Jižní Koreou v Pchjongjangu jsou podkopány doznáním severokorejské vlády o pokračujícím výzkumu. Severní Korea narozdíl od předchozích 3 dnů začíná svůj program bránit a obviňovat americkou vládu z nedodržení mírových podmínek ohledně vybudování lekho-vodní elektrárny do roku 2003
 • 14.listopadu - Americký prezident George W. Bush prohlašuje, že listopadová zásilka ropy bude poslední, dokud KLDR opravdu nezastaví výrobu zbraně.
 • 4 prosince - KLDR odmítla vpustit do země jadernou inspekci.
 • 11. prosince - Rakety Korejské výroby Scud nalezeny na lodi u hranic Jemenu. US ilegálně zadržuje loď, ale později je přinucená ji propustit, neboť ani jeden ze státu neporušil žádný zákon
 • 12. prosince - Obnovení funkce jaderné elektrárny Jongbjon za účelem výroby elektřiny. KLDR to argumentuje slovy, že americké rozhodnutí o zastavení dovozu ropy, je

nutí spustit výrobu. USA ruší mírovou dohodu z roku 1994.

 • 13.prosince - Severní Korea žádá IAEA o odstranění pečetí, kamer a různého pozorovacího materiálu v elektrárně Jongbjon
 • 22.prosince - KLDR sama odstraňuje "pozorovací" začízení v elektrárně.
 • 24.prosince - Začínají opravy Jongbjonské elektrárny včetně montáže bývalých reaktorů. Navzdory celosvětovému tlaku dochází k znovuotevření cest a vlakové dráhy k elektrárně.
 • 25.prosince - Severní Korea začíná dopravovat palivové tyče, které se používají k výrobě plutonia
 • 26.prosince - IAEA prohlašuje bylo dovezeno 1000 palivových tyčí k Jongbjonskému reaktoru.
 • 27.prosince - Korea vyhání poslední dva experty IAEA ze země. Oficiálně prohlašuje, že otevírá a upravuje továrnu aby mohla začít produkovat plutonium pro zbraně, během několika měsíců.

 2003

 • 2.ledna - Jižní Korea žádá Čínu aby využila svého vlivu na Severní Koreu a pokusila se zmírnit napětí ohledně atomového problému. O dva dny později radí Rusko aby se Pchjongjang vzdal jaderného programu
 • 6.ledna - IAEA dává ultimátum - Pustit inspektory OSN do země a zanechat jaderného programu, nebo zásah OSN
 • 9.ledna - Severní Korea souhlasila na mírovích rozhovorech s Jižní Koreou od 21.ledna
 • 10.ledna - KLDR ohlašuje vystoupení z Mezinárodní dohody o nešíření jaderných zbraní.
 • 24.ledna - Mírové rozhovory nemají žádný úspěch. Nově zvolený prezident Jižní Korey navrhuje setkání "z očí do očí" s Kim Čong-Ilem
 • 28.ledna - Ve svém novoročním projevu označil Bush Koreu jako diktátorský režim kde lidé žijí pod neustálím strachem a hladomorem. Obvinil KLDR, že lže ohledně svého jaderného projektu a řekl "Amerika a svět se nenechá vydírat" KLDR označuje druhý den projev Bushe jako "Neodiskutovatelné prohlášení agresivity k narušení režimu KLDR" a označila ho jako "Nestoudného šarlatána". V médiích však prohlásili, že mají zájem na mezinárodních rozhovorech a neagresivnímu řešení
 • 31.ledna - Nespeciifikovatelné tajné služby prohlásili, že během ledna satelit zaměřený na elektrárnu v Jongbjonu zaznamenal velký pohyb, což potvrzuje obavy, že Severní Korea se snaží znovu zpracovávat plutonium pro atomovou bombu. Mluvčí Bílého domu Ari Fleischner pronesl krátké prohlášení, že Severní Korea stále jen provokuje a snaží se jen zastrašit a vydírat.
 • 4.února Spojené státy prohlašují, že zvažují rozmístění jednotek v Pacifickém oceánu a vrátí své pozemní jednotky na území Jižní Korey , jako zastrašující prostředek proti agresi KLDR.
 • 5.února - KLDR říká, že kompletně reaktivovala továrnu a vyrábí nyní plutonium "podle plánu.
 • 6.února - KLDR varuje USA, že jakékoliv rozhodnutí rozmístit své vojáky v regionu by mohlo vést k preventivnímu útoku na tyto jednotky.
 • 16.února - Kim Čong-Il slaví 61 let, ale státní média varuje obyvatelstvo aby bylo vysoce ostražité.
 • 17.února - USA a Jižní korea plánují společné vojenské cvičení na březen
 • 24.února - Severní Korea odpaluje raketu, která dopadla do moře mezi Jižní Koreou a Japonskem.
 • 25.února - Ro Mu-Hjon zvolen jakožto prezident Jižní Korey
 • 2.března - Čtyři severokorejské byli zachycené i mezinárodní leteckém prostoru a 22 minut tajně pronásledovány.
 • 10.března - Severní Korea vypaluje druhou raketu do moře mezi Jižní Koreou a Japonskem.
 • 22.března - Zatímco dopadají bomby na Irák, Jižní Korea a USA pořádají vojenské cvičení, blízko demilitarizované zóny. Nervózní Severní Korea ruší všechny rozhovory s Jižní Koreou
 • 1.dubna - USA prohlašuje, že "neviditelné" letadla, která se zúčastnila cvičení zůstanou na místě i po jeho konci.
 • 12.dubna - Severní Korea souhlasí s diskuzí s USA
 • 23.dubna - Rozhovory začínají v Pekingu. Za stranu USA vede rozhovory zástupce ministra zahraničí James Kelly, za stranu KLDR Li Gun
 • 24.dubna - Severní Korea tvrdí USA, že vlastní jadernou zbraň a má 8.000 opotřebovaných palivových tyčí (na kterých se nachází plutonium) a je schopna vyrobit další zbraně k zastrašení. Nabízí ukončení jejich výroby, pokud USA zruší dohodu s Jižní Koreou z roku 1992, která zakazuje přítomnost jaderných zbraní na poloostrově.
 • 15. května - Jihokorejský prezident Ro Mu-Hjon se setkávám s G.W.Bushem za účelem projednání situace. Ze strachu však se zrušením dohody nesouhlasí.
 • 9.června - KLDR prohlašuje že vyrobí více jaderných zbraní, zastrašujícího účelu, dokud USA neskončí se svou nepřátelskou politikou. Atomové bomby vlastní jen na svou obranu
 • 9.července - Jihokorejská informační agentura prohlašuje, že Severní Korea začala zpracovávat malé množství z 8000 palivových tyčí
 • 1.srpna - Severní Korea souhlasí s šestistrannými diskuzemi. K jednańí jsou pozvání kromě USA a KLDR, Japonsko, Čína, Jižní Korea a Rusko.
 • 27-29.srpna - jedná se v Peking, ovšem slibovaný "most mezi Washingtonem a Pchjongjangem" se vybudovat nepodařil. Delegáti ale souhlasí, že se opět sejdou.
 • 2.září - Severní Korea oficiálně prohlásila, že začala zpracovávat palivové tyče
 • 30.září - KLDR souhlasí k návratu za jednací stůl. Říká, že je připravena zvážit nabídku míru USA a zrušení embarga za ukončení programu.
 • 9.prosince - Korea nabízí pozastavení programu výměnou za zrušení všech embarg. Dokud však Washington nebude souhlasit nebudou probíhat žádné další rozhovory. USA nesouhlasí a požaduje přímé zrušení, a ne žádné další rozhovory, výměnou za zrušení embarg.
 • 27.prosince - KLDR souhlasí s dalšími rozhovory v průběhu začátku roku 2004

 2004

 • 2.ledna - Jižní Korea potvrzuje že KLDR odsouhlasila přístup skupině amerických expertů do jaderné elektrárny Jongbjon
 • 10.ledna - Neoficiálně americký tým navštěvuje tzv."zastrašující jaderné" středisko v Jongbjonu
 • 22.ledna - Vědec Siegfried Hecker, člen týmu, řekl v americkém kongresu , že jim bylo ukázáno plutonium připravené na výrobu zbraně, ale žádná známka jaderné zbraně
 • 25.února - Druhé kolo šestistranných diskuzí v Pekingu
 • 23.května - Atomoví expert OSN dali najevo, že vyšetřují podezření, že Severní Korea tajně posílá uran do do Lybie.
 • 23.června - Třetí kolo šestistranných diskuzí - USA nabízí ropnou pomoc za zastavení projektu. Opět bezúspěšně.
 • 24.července - KLDR odmítá zodpovědnost za uran v Lybii. Obviňuje USA za zastřování diskuze a rušší všechny rozhovory.
 • 23.srpna - Severní Korea otevřeně hovoŕí o G.W.Bushovi jako o imbecilovi a "tyranovi, který odsunul do stínu i Hitlera". Bush hovoří o Kim Čong-Ilovi jako "zamindrákovén tyranovy"
 • 28.října - Severní Korea prohlašuje že zpracovala plutonium ze všech 8000 tyčí a vyrábí další hlavice, určené na obranu proti atomové hrozbě Spojených států.

 2005

 • 14.ledna - Severní Korea chce znovu jednat.
 • 19.ledna - Nově zvolená ministrině Condoleezza Riceová označuje KLDR jako jednu ze šesti zemí tzn. "Základen zla, ve kterých musí USA pomoci nastolit svobodu.
 • 10.února - KLDR ruší nabídku k jednání, na blíže nespecikované období. Obviňuje Busovu administraci zaujatou.
 • 18.dubna - Jižní Korea inforumje, že reaktor Yungbyon byl pozastaven aby mohl být vyjmut nový jaderný odpad pro výrobu dalších zbraní
 • 1.května - Severní Korea vypaluje raketu krátkého doletu do Japonského moře zrovna v době, kdy májí schůzku zástupci Mezinárodní dohody o nešíření jaderných zbraní.
 • 11.května - Korea potvrzuje, že získala plutonium z vypnutého reaktoru a zvyšuje tak svůj jaderný arzenál.
 • 16.května - PO 10 měsících první diskuze mezi Severní a Jižní Koreou.
 • 7.června - Čínský vyslanec pro OSN prohlásil, že Severní Korea se během pár týdnů chce vrátit k šestistraným diskuzím.
 • 12.června - Jižní Korea mabízí KLDR obrovské množství elektřiny jako stimul k zastavení jaderného programu.
 • 25.června - Čtvrté kolo šestistraných diskuzí, které se 7.srpna dostává do slepé uličky. 13tého jsou diskuze obnoveny. Severní Korea požaduje lehko-vodní reaktory.
 • 20.listopadu - KLDR neukončí svůj program dokud nedostane lehko-vodní generátor. Jiná diskuze nepřipadá v úvahu.
 • 20.prosince - To je USA nelíbí, obě strany se znovu různě obviňují. Severní Korea prohlašuje, že začína dodělávat rozestavěný reaktor po svém, když USA nechtějí tohle řešení

 2006

 • 4.června - Severní Korea vypaluje nejméně 6 raket, včetně Taepong-2 (raketa dlouhého dostřelu). 5.června pokusi opakuje a nedbá na celovětové varování. 6.června KLDR prohlašuje, že v testech bude pokračovat, pokud za poslední testy budou následovat jakékolik další postihy. Americká televize cituje tajné služby, které hlásí, že Korea má připravene další rakety na odpálení.
 • 3.října - Severní Korea prohlašuje, že plánuje test jaderné zbraně, jako reakci na politiku USA
 • 5.října - Americký velvyslanec důrazné varuje před nadcházejícím testem, s tím, že tento akt bude brán jo obrovska provokace.
 • 9.října - Severní Korea prohlásila, že provedla jaderný test. Oficiální severo-korejská agentura, uvedal, že test byl podzemní a úspěšný a že radioaktivira neprosakuje. Jižní Korea stecifikovala čas na 10:36 a polohu - blízko města Kilju. podle odborníku probleho v této oblastni zemětřesení o velikosti 4,2 Richterovi stupnice.
 • 10.říjena - Několik západních vědců zpochybnilo, že tento test byl úspěšný. Síla výbuchu byla přibližná jakožto 500m2, což však v porovnáním testy Indie či Pákistánu z let 1998, bylo 24x, resp. 50x méně
 • 14.října - OSN přijalo rezoluci jež zavadí obrovské saknce na Severní Koreu. Bohužel u Ruska a Číny se nedostalo takové podpory, jako od ostatních zemí.
 • 18.prosince - Šestičlenné jednání opět pokračují

 2007

 • 13.ledna - Severokorejský jednatel Song-Il-ho zdělil svému protějšku Taku Jamasaki z Japonska, že další test bude záležet na chování USA
 • 16.ledna - Je dojednán Berlín jakožto neutrální místo pro jednání. Severní Korea toto jednání považuje za dvoustranné, USA jakožto přípravu na další kolo šestičlenného jednání.
 • 26.ledna - Hlavní ruský vyjednavatel Alexandr Losjukov prohlásil, že další šestistranné diskuze začnou někdy na konci února či začátku března. Nespíše 5.3 - 8.3. 2007
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Glortereope

(GlennSop, 19. 5. 2022 16:48)

https://telegra.ph/Japanese-MILF-Forced-To-Take-Messy-Creampie-03-28

Crear una empresa

(Howardfah, 18. 5. 2022 20:13)


Autonomos Pymes asesoria online slp somos una sociedad profesional de economistas y un punto de atencion a emprendedores especializados en crear empresas online en Espana. Para crear una empresa sl tan solo debes ponerte en contacto con nosotros. El coste de crear una empresa sociedad limitada online es de tan solo 290 euros mas iva incluyendo los gastos de constitucion necesarios para la empresa sl. Puedes crear una empresa en Madrid, Barcelona, valencia o en cualquier localidad de Espana.

Glortereope

(ByronBreen, 18. 5. 2022 14:31)

https://vk.com/@-190587099-hairy-naked-redhead-women

ONLY THE BEST

(RubenZew, 18. 5. 2022 3:11)

:::::::::::::::: ONLY THE BEST ::::::::::::::::

Content from TOR websites Magic Kingdom, TLZ,
Childs Play, Baby Heart, Giftbox, Hoarders Hell,
OPVA, Pedo Playground, GirlsHUB, Lolita City
More 3000 videos and 20000 photos girls and boys


h**p://gg.gg/xtdz2
h**p://url.pm/PwIlz
h**p://gurl.pro/9t0nuz


Complete series LS, BD, YWM, Liluplanet
Sibirian Mouse, St. Peterburg, Moscow
Kids Box, Fattman, Falkovideo, Bibigon
Paradise Birds, GoldbergVideo, BabyJ


h**p://gg.gg/xtdz7
h**p://v.ht/Qdyqg
h**p://cutt.us/SpGJZ


Cat Goddess, Deadpixel, PZ-magazine
Tropical Cuties, Home Made Model (HMM)
Fantasia Models, Valya and Irisa, Syrup
Buratino, Red Lagoon Studio, Studio13

Caution!
ALL premium big parts rar
(mix.part01..) or huge
archives - scam. Paylinks
(bit_ly lmy_de aww_su and
other) - virus. Be careful.
-----------------
-----------------

娛樂城

(DennisHal, 18. 5. 2022 1:47)


娛樂城

5 paragraph essay writing prompts

(Herberttwism, 17. 5. 2022 19:34)

What are the pros?


https://www.coralrestoration.org/profile/abc-writing-paper-lmrt7un0i/profile
https://www.lochielhouse.com.au/profile/academic-essay-writing-jobs-vyu57zl7/profile
https://www.raceofchampions.com/profile/10-steps-to-write-an-essay-3clma98d7ym/profile
https://www.coralrestoration.org/profile/argumentative-essay-writing-bn4eg3sex/profile
https://www.raceofchampions.com/profile/academic-essay-writing-hq2c5c3/profile
https://www.dogwoodarts.com/profile/about-essay-writing-in-english-hgn0ugh/profile
https://www.teamstepusa.org/profile/123-help-essay-writing-z68q2rjm/profile
https://www.bcsda.org.au/profile/123-help-essay-writing-l6gftc18/profile
https://www.artsandscraps.org/profile/10-steps-to-writing-an-essay-bvm8asw/profile
https://www.herefordrc.co.uk/profile/about-essay-writing-2acs45qwy3u/profile
https://www.raceofchampions.com/profile/academic-paper-writing-q48m722/profile
https://www.chefsgallery.com.au/profile/5-steps-to-writing-an-essay-g8f56r/profile
https://www.visitlewisfarms.com/profile/argument-essay-writing-svnds5w0mqe/profile
https://www.visitlewisfarms.com/profile/academic-essay-writing-8c9kvtd5/profile
https://www.coralrestoration.org/profile/argumentative-essay-writing-bn4eg3sex/profile


https://biocoll.inhs.illinois.edu/portal/checklists/checklist.php?cl=1986&emode=1
https://prc-symbiota.tacc.utexas.edu/checklists/checklist.php?cl=1507&emode=1
https://botanydb.colorado.edu/checklists/checklist.php?cl=1604&emode=1
https://paiza.io/projects/ASsxTm88myuvGtqKsbxyaA?language=php
https://prc-symbiota.tacc.utexas.edu/checklists/checklist.php?cl=1764&emode=1

дизайн сайта новосибирск

(Louisgrese, 17. 5. 2022 15:10)

https://clients1.google.ro/url?sa=t&url=https%3A%2F%2Ffreelanceshop.org

娛樂城

(DennisHal, 17. 5. 2022 12:26)


娛樂城

casinosite

(WilliamSoulk, 17. 5. 2022 1:30)


온라인 카지노 가입 상담 전문 컨설팅

온라인 카지노를 처음 접하신 분들은 카지노 게임 플레이를 즐기고 싶은데 어디서 어떻게 해야 되는지 많은 고민이 될 것 입니다. 고민의 종류로는 카지노 게임을 플레이 후 환급 처리에 관한 문제, 온라인 카지노는 어떠한 방식으로 이용하는지 대한 문제, 온라인 카지노를 이용 시 나에게 오는 피해는 없을지 많은 것을 생각하게 됩니다. 따라서 어떻게 해야 좋은 선택 인지를 많이 고민합니다. 본사와 상담 후 카지노 사이트 가입을 추천 드리고 있습니다.
온라인 카지노를 이용 함으로써 나에게 오는 악 영향은 없을지 왜 많은 사람들은 온라인 카지노를 플레이 하는지, 온라인 카지노를 믿을 수 있는지 모든 것을 본사에서 상담하여 드리고 있습니다.

본사에서 안내해드리는 카지노사이트 는 모두 100% 검증이 되었고 안전한 곳만을 안내하여 드리고 있습니다.

kuhni

(JasonSkimi, 16. 5. 2022 17:23)

https://kuhnidlyadoma.ru/derevo-na-kuhne/
https://kuhnidlyadoma.ru/vybor-kuhonnoj-mebeli/
https://kuhnidlyadoma.ru/pvh-plyonka-sunfasad/
https://kuhnidlyadoma.ru/mdf-chto-za-material/
https://kuhnidlyadoma.ru/fasady-dlya-kuhni/
https://kuhnidlyadoma.ru/zakaz-mebel-dlya-kuhni/
https://kuhnidlyadoma.ru/kakuyu-kuhnyu-vybrat/
https://kuhnidlyadoma.ru/krashennyj-mdf/
https://kuhnidlyadoma.ru/kuhonnye-fasady/
https://kuhnidlyadoma.ru/mebelnye-detali-na-zakaz/
https://kuhnidlyadoma.ru/dekorativnye-nakladki/
https://kuhnidlyadoma.ru/derevyannyj-shpon/
https://kuhnidlyadoma.ru/patina-dlya-mebeli/
https://kuhnidlyadoma.ru/shponirovannye-fasady/

Glortereope

(Brianhieli, 15. 5. 2022 15:54)

https://vk.com/@-190583721-japanese-teen-fucking-teen-japan

kampus profetik

(AbdulOpege, 15. 5. 2022 14:36)


A university that exemplifies a prophetic attitude

Glortereope

(DanielQuatt, 13. 5. 2022 21:37)

https://vk.com/@-190547601-hot-spread-legs-pussy

бетсити мобильная версия скачать

(Patrickdug, 13. 5. 2022 2:37)


Скачать приложение бетсити

berita sumut

(DarnellWheex, 12. 5. 2022 1:02)


berita sumut

играть в казино франк

(DomingoDicle, 10. 5. 2022 22:50)

Играйте в казино и выигрывайте. Даем бонус на первый депозит 500$ Жми на ссылку https://tdsbests.top/zw8tNg

berita kesehatan

(DarnellWheex, 10. 5. 2022 22:26)


berita kesehatan

娛樂城

(Louisgrese, 10. 5. 2022 14:36)


娛樂城

Zoila 866592316

(Sherell1994, 9. 5. 2022 8:54)

https://weheardit.stream/story.php?title=occupied-with-health-10-reasons-why-its-time-to-stop#discuss

九州娛樂城

(Gilbertnub, 9. 5. 2022 5:15)


九州娛樂城


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73

následující »